Podstawowe informacje:

             Obszar:                             7 244,85 km²

            Liczba ludności:                1,71 mln

            Stolica:                               Ansbach              

 

Położenie geograficzne:

Środkowa Frankonia jest jedną z krain geograficzno-historycznych na terenie Niemiec. Jednocześnie jest jednym z siedmiu samodzielnych okręgów administracyjnych Bawarii - największego pod względem powierzchni Kraju Związkowego Niemiec. Mieszkańcy każdego z tych okręgów posiadają nieco odrębną kulturę i rozpoznawalny akcent językowy. Bawaria graniczy z Austrią, Czechami i Szwajcarią (od strony Jeziora Bodeńskiego) oraz krajami związkowymi Badenią-Wirtembergią, Hesją, Turyngią i Saksonią. Okręg Środkowej Frankonii położony jest w centralnej części Bawarii, od północy graniczy z Okręgiem Dolnej i Górnej Frankonii, od wschodu z Okręgiem Górnego Palatynatu, od południa z Okręgiem Górnej Bawarii i Szwabią, zaś od zachodu z Landem Badenii Wirtembergii.

Podział administracyjny:

  • 5 miast na prawach powiatu
  • 7 powiatów
  • 205 gmin

Władza polityczna:

W Bawarii na poziomie okręgu (Bezirk) występuje zasada zespolenia administracji państwowej (rządowej) i samorządowej. Polega ona na organizacyjnym, personalnym i rzeczowym powiązaniu samorządu z rządem okręgowym. Zadania rządów okręgowych zbliżone są do zadań polskich urzędów wojewódzkich.

Województwo Pomorskie łączy ze Środkową Frankonią porozumienie podpisane z Parlamentem Środkowej Frankonii (Bezirkstag). W parlamencie zasiada 25 deputowanych, wybieranych na 5-letnią kadencję. Na czele parlamentu stoi Prezydent (Bezirkstagpräsident) - obecnie Richard Bartsch. Do swych zdań parlament powołuje następujące komisje: komisję okręgową, socjalną, ds. gospodarczych i ochrony środowiska, komisję ds. budownictwa, zdrowia, kultury, oświaty i kształcenia zawodowego, komisję ds. młodzieży i sportu komisję ds. rozrachunku gospodarczego, komisję ds. partnerstw regionalnych.

Do głównych zadań Beziku należy pomoc socjalna, a w tym wspomaganie osób upośledzonych, starszych i wymagających opieki, niewidomych, ofiary wojen i ich rodziny. Podlegają mu kliniki psychiatryczne i neurologiczne, szkoły zawodowe i specjalne, Centrum Kształcenia Rolniczego w Triesdorfie oraz Muzeum - Skansen w Bad Windsheim.

Stolicą regionu i jednocześnie siedzibą władz Bezirku jest miasto Ansbach - dawna rezydencja margrabiów brandenburskich. Z miastem Ansbach wiążę się zagadkowa dziewiętnastowieczna postać Kaspara Hausera.

Gospodarka:

Środkowa Frankonia ze względu na swoje centralne położenie już od średniowiecza znana była z handlu i ukierunkowania kupców na zagranicę. Najważniejsze sektory gospodarki to przemysł, usługi, handel i transport. Wiodące branże w regionie to energetyka, elektrotechnika, budowa maszyn, produkcja tworzyw sztucznych, artykuły sportowe i spożywcze, technika medyczna, aptekarstwo, drukarnie. Gospodarcza stolica Frankonii – Norymberga - jest popularnym miastem kongresowym i targowym. Targi Norymberskie (Nürnberg Messe) z powierzchnią 160.000 m² hal wystawienniczych, w których corocznie odbywa się ponad 100 imprez targowych, w tym wiele o znaczeniu międzynarodowym, plasują Norymbergę w pierwszej dziesiątce europejskich centrów targowych.

Turystyka/Kultura:

Środkowa Frankonia jest regionem bardzo zróżnicowanym pod względem geograficznym. Znajdziemy tu zarówno tereny górzyste (Szwajcaria Frankońska) ale i pojezierze (Fränkische Seeplatte).

Szwajcaria Frankońska leżąca częściowo na terenie Środkowej i Górnej Frankonii jest jednym z najładniejszych regionów turystycznych Niemiec. Stanowi bardzo szczególne połączenie średniowiecznych miasteczek i miejscowości, bajecznych krajobrazów, wśród których panuje prawie śródziemnomorski klimat, wielosetletniej kultury winiarstwa. Zarazem Frankonia jest uosobieniem jednego z najnowocześniejszych winiarskich regionów, w którym wytwarza się wyśmienite wina, zdobywające liczne nagrody w wielu krajach oraz nowoczesnej architektury winiarskiej.

Obszary współpracy Województwa Pomorskiego ze Środkową Frankonią:

  • Gospodarka – kontakty izb gospodarczych, udział w targach;
  • Rolnictwo– wizyty studyjne, wymiana doświadczeń Ośrodków Doradztwa Rolniczego;
  • Kultura- współpraca instytucji kultury: skansenów, muzeów, galerii (np. Skansen w Klukach i Skansen w Bad Windsheim), współpraca zespołów artystycznych, stowarzyszeń artystów, prezentacje kulturalno-folklorystyczne, wystawy, koncerty;
  • Młodzież – wymiana uczniów szkół średnich i wyższych;
  • Współpraca na szczeblu gminnym – realizacja porozumień zawartych pomiędzy gminami partnerskimi: Gmina Żukowo- Markt Wendelstein, Gmina Kolbudy- Gmina Uffenheim, Gmina Miasta Puck - Gmina Stein, Gmina Przywidz-Gmina Burghaslach;

Oficjalna strona regionu: http://www.bezirk-mittelfranken.de/