GOSPODARKA MORSKA
GOSPODARKA MORSKA

Nadmorskie położenie województwa pomorskiego na skrzyżowaniu międzynarodowych korytarzy transportowych, a zwłaszcza w miejscu gdzie rozpoczyna się Korytarz Transportowy Bałtyk-Adriatyk nadaje gospodarce morskiej wysoką rangę w regionie.

Bałtyk jest jednym z najbardziej na świecie żeglugowo aktywnych miejsc. Jego nowoczesne i uniwersalne porty  morskie w Gdańsku i Gdyni odnotowują systematyczny wzrost przeładunków.

Przeładunki kontenerów na Bałtyku
1
miejsce Port Gdański / 2,117 mln TEU
Przeładunki kontenerów w 2021 roku
79 899
mln ton
Wpływy branży portowej do budżetu centralnego
8,5
procent

DCT (Deepwater Container Terminal) Gdańsk S.A. jest największym i najszybciej rozwijającym się polskim terminalem kontenerowym oraz jedynym terminalem głębokowodnym w Regionie Morza Bałtyckiego, do którego bezpośrednio zawijają statki z Dalekiego Wschodu. Stąd dla Portu Gdańsk 2021 rok przyniósł awans na pozycję lidera w przeładunkach kontenerowych, ze wzrostem o ponad 10% w stosunku do 2020 roku i przeładunkami na poziomie 2,117 mln TEU. Także port w Gdyni dysponuje dwoma nowoczesnymi, dużymi w pełni zinformatyzowanymi terminalami kontenerowymi o wysokich potencjałach obsługi statków i kontenerów w systemie przeładunków pionowych i poziomych BCT (Baltic Container Terminal) i GCT (Gdynia Container Terminal).

Znaczenie przemysłu stoczniowego w województwie pomorskim systematycznie wzrasta. Atutem pomorskiego przemysłu stoczniowego jest zaangażowanie w projekty konstrukcji offshore i innowacyjnych jednostek o ekologicznych i hybrydowych napędach, co wskazuje na prawdziwy potencjał technologiczny pomorskich stoczni, takich jak Crist SA i Remontowa Holding. Udział tej ostatniej w remontach statków sytuuje ją w pozycji europejskiego lidera.

Województwo ma duży potencjał do wypracowania własnej, unikalnej marki, zarówno w zakresie nowych projektów, jak też przebudów i modernizacji statków czy produkcji podzespołów do promów, statków pasażerskich, jednostek badawczych, rybackich i wojskowych. Ważną rolę odgrywa przeznaczona na eksport produkcja jachtów i łodzi motorowych w takich stoczniach jak Sunreef Venture SA, czy Galeon Sp. z o.o. Sp. K.

O dużym znaczeniu gospodarki morskiej świadczy stale rosnąca liczba zatrudnionych w tej branży, która wynosi 7 % ogółu zatrudnionych. Należy jednak pamiętać, że jedna osoba pracująca w branży morskiej generuje dodatkowe 4 miejsca pracy w branżach pokrewnych.

Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Transportowego  Bałtyk – Adriatyk
Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk – Adriatyk
Czytaj więcej