Wiadomości

Czas na włoską rewizytę!

$image_alt
Delegacja Pomorska na EXPO 2015

Włoscy przedsiębiorcy i turyści przyjadą do Trójmiasta, by osobiście poznać pomorskie atuty. Przez tydzień promowano je na Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie. Były rozmowy o turystyce, biznesowa giełda kooperacyjna, a także wystawy, degustacje i koncerty. Polski pawilon odwiedziło w tym czasie blisko 50 tysięcy gości z całego świata.

Pomorskie na Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie to projekt zrealizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. – Pojechaliśmy na EXPO 2105 ze śmiałym planem. W mieście, które jest jedną ze światowych stolic mody, próbowaliśmy wykreować modę na Pomorskie. Pokazaliśmy światu, jaki mamy potencjał. Przedstawiciele pomorskich firm rozmawiali z przedsiębiorcami z Lombardii o tym, co konkretnie mogą razem zdziałać. A szefom włoskich agencji podróży pokazaliśmy, dlaczego warto do nas przyjechać na urlop czy choćby weekend – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Sami przekonaliśmy się przy okazji, jak wiele nas łączy jako narody. Jesteśmy przywiązani do podobnych wartości: życia rodzinnego, czasu spędzanego wśród przyjaciół, nierzadko wokół stołu, przy świetnym jedzeniu. Pomorskie specjały niezwykle przypadły do gustu naszym gościom. Dowodem na to, że nasze kultury nie stanowią barier w biznesie, jest fakt, że Włochy są w pierwszej piątce krajów inwestujących w Polsce. Jestem przekonany, że nasza obecność na EXPO 2015 przyczyni się do budowy wizerunku atrakcyjnego partnera, jakim jest Polska generalnie, a w szczególności nasz region – dodaje marszałek Struk.

Pomorskie interesy po włosku

Jednymi z ważniejszych wydarzeń Tygodnia Pomorskiego na EXPO 2015 były konferencja i giełda kooperacyjna „Potencjał Gospodarczy Pomorza". W siedzibie Izby Handlowej w Palazzo Turati w centrum Mediolanu 4 czerwca spotkało się ponad 150 osób, przedsiębiorców pomorskich i włoskich. Każda z nich zarejestrowała się wcześniej na internetowej platformie, dzięki której na miejscu przedsiębiorcy mogli porozmawiać z potencjalnymi partnerami, zainteresowanymi właśnie ich działalnością. – Spotkania zaaranżowane za pośrednictwem specjalnie utworzonej platformy B2Match to wymierny efekt tego wyjazdu. Gdybym podjęła trud dotarcia do tych firm zza biurka w Polsce, zajęłoby mi to z pewnością kilka tygodni, a nawet miesięcy – mówi Karolina Paszkiewicz, Marketing & Pr Manager z firmy Sunreef Yachts z Gdańska, produkującej ekskluzywne jachty i łodzie motorowe.

– To właściwie jedyna okazja dla młodych rozwijających się firm, takich jak nasza, aby dotrzeć bezpośrednio do ważnych potencjalnych partnerów biznesowych czy instytucji samorządowych we Włoszech – mówi Michał Danielewski, współwłaściciel firmy Bioseco z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. W Mediolanie gdyńska firma pokazała swoje unikatowe w skali światowej urządzenie rozpoznające i liczące ptaki. – Po spotkaniach i prezentacjach w Mediolanie widzimy zainteresowanie Włochów naszą technologią. Jesteśmy pewni, że Multirejestrator niebawem zostanie zainstalowany na tutejszych lotniskach i farmach wiatrowych – zapowiada Michał Danielewski.

Pomorskie wakacje dla Włocha

Tydzień Pomorski na EXPO 2015 to również promocja turystyczna regionu. W pawilonie polskim stawili się przedstawiciele branży oraz dziennikarze, by zobaczyć, jakie atrakcje dla turystów oferuje Pomorskie. W seminarium turystycznym wzięło udział ponad 50 touroeratorów oraz przedstawicieli mediów z takich tytułów, jak Milanodabere, Class czy słynny Vogue, żywo zainteresowanych ofertą turystyczną regionu pomorskiego.

Pokazaliśmy, jak wielobarwnym jesteśmy regionem i ile się u nas dzieje. Pomorskie oferuje wiele zarówno osobom poszukującym ciekawych miejsc na wakacje rodzinne, w kontakcie z naturą, jak i turystom, którzy lubią weekendowe wypady do miasta, na zakupy, koncert czy do SPA – mówi Marta Chełkowska , Prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. – Wiele uwagi poświęciliśmy dziedzictwu kulturowemu, symbolowi pomorskiego, jakim jest bursztyn oraz ofercie kulinarnej i aktywnego wypoczynku. Spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem. Zaskoczyliśmy naszych gości bezpośrednią formułą i otwartością, a rekomendacje Włochów mieszkających w regionie uwiarygodniły nasz przekaz – dodaje Marta Chełkowska. Włoscy touroperatorzy i dziennikarze będą mogli osobiście poznać atuty Pomorskiego, podczas spotkań warsztatowych z pomorska branżą B2B , jaką PROT planuje w dniach 26-27 października 2015 w Gdańsku.

 

 

Zwieńczeniem Tygodnia Pomorskiego na EXPO 2015 była Pomorska Gala Biznesu, która odbyła się 5 czerwca w ogrodach Konsulatu RP w Mediolanie. Gospodarzem spotkania i jednym z otwierających uroczystość był ambasador RP we Włoszech, Tomasz Orłowski. W gali udział wzięły czołowe firmy pomorskiego, m.in.: Trefl, Ziaja, Sunreef Yachts.

                           

...smaki w Mediolanie

Tradycyjne pomorskie wyroby wędliniarskie: kiełbasa wòrszta i czarny salceson (blutka), sałatka śledziowa po kaszubsku, klopsiki z pomuchla, regionalny ser „Szeneker" ze Skarszew, a do tego żurawina, borówka i inne przetwory runa leśnego z Borów Tucholskich – to tylko niektóre produkty regionalne, którymi częstowano gości odwiedzających polski pawilon na EXPO 2015 w czasie Tygodnia Pomorskiego. Łącznie przygotowano około 6000 porcji. – Postawiliśmy na produkty, które wpisują się w dziedzictwo kulturowe naszego regionu, czyli zarejestrowane na Liście Produktów Tradycyjnych Województwa Pomorskiego, wytwarzane przez członków Pomorskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego oraz  pomorskich producentów produkujących żywność naturalną, bez dodatków chemicznych i przede wszystkim nieprzetworzoną – mówi Aleksandra Raczyńska z Departamentu Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Wszystko po to, by wypromować żywność wysokiej jakości, wyprodukowaną przez pomorskich producentów i będącą elementem tożsamości lokalnej województwa pomorskiego – dodaje Aleksandra Raczyńska. Degustacja pomorskich smaków została sfinansowana z środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Przez siedem dni, od 1 do 7 czerwca, przez pawilon polski na EXPO 2015 przewinęło się blisko 50 tysięcy zwiedzających. Wewnątrz mogli obejrzeć m.in. dwie wystawy, pomorskiego bursztynu i designu. Codziennie na zewnętrznej scenie koncertowali trójmiejscy muzycy, Gdańsk Jazz Quarter, DJ Ros oraz zespól Soundfire. Pomorskie elementy spodobały się tak bardzo, że część z nich – gdańska wystawa bursztynu oraz sopocka aranżacja strefy wypoczynku – pozostały na EXPO 2015 dłużej niż pierwotnie planowano.

W przygotowania i przebieg Tygodnia Pomorskiego na EXPO 2015, na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego uczestniczyli partnerzy: Gdańsk, Gdynia, Sopot, a także Agencja Rozwoju Pomorza, Invest in Pomerania, Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna oraz Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość z ośrodkiem  Europe Enterprise Network.

Tydzień Pomorski w kadrze

view szablon artykułu

Vademecum

 

 

Z publikacji przegotowanej przez Konsulat odwiedzający dowiedzą się m.in.:  o temacie przewodnim Expo; o Polskim Pawilonie; jak dotrzeć na teren wystawy z lotniska lub z miasta; gdzie znajdują się wejścia; ile kosztują bilety;  co zrobić gdy zostaniemy okradzeni; jak dotrzeć do najbliższego szpitala; czy w końcu gdzie najlepiej wypić kawę w Mediolanie i gdzie pójść, by poczuć prawdziwy klimat miasta. „Expo Milano 2015. Konsularne vademecum dla zwiedzających" jest narzędziem uniwersalnym,  zawierającym to wszystko, czego Polacy przyjeżdżający na Expo potrzebują. Zachęcamy do pobrania publikacji i odwiedzenia wraz z nią Mediolanu oraz Expo Milano 2015.

Vademecum dzięki życzliwości Konsulatu