Wiadomości

Ciao! Pomorskie chce podbić Mediolan

$image_alt
Fot. Sławomir Lewandowski

Region atrakcyjny dla biznesu i ciekawy dla turystów – takie Pomorskie chcą pokazać światu ci, którzy wybierają się na EXPO 2015. Już 1 czerwca zaczyna się Tydzień Pomorski na EXPO 2015, który ma pokazać, że nad Bałtykiem warto robić interesy, a także bawić się i wypoczywać. 28 maja odbyła się konferencja prasowa poświęcona udziałowi Pomorskiego na EXPO, z udziałem marszałka Mieczysława Struka oraz zastępcy prezydenta Gdańska Andrzeja Bojanowskiego, wiceprezydent Gdyni Katarzyny Gruszeckiej-Spychały oraz wiceprezydenta Sopotu Marcina Skwierawskiego.

Tydzień Pomorski rozpoczyna się już w poniedziałek, 1 czerwca, czyli dokładnie miesiąc od otwarcia Wystawy Światowej EXPO 2015 w Mediolanie. Pomorskie jako pierwsze polskie województwo pokaże się indywidualnie podczas najbardziej prestiżowych targów na świecie.

Pomorskie na Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie to konkretna szansa dla naszych firm, przede wszystkim dla tych, które zajmują się nowymi technologiami, przemysłem morskim, budownictwem czy logistyką. Ale także dla turystyki. Pokażemy we Włoszech, dlaczego nasz region jest atrakcyjny dla biznesu i ciekawy dla turystów z zagranicy. Chciałbym, żeby na świecie pojawiła się moda na Pomorskie – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Mamy wszelkie atuty, żeby tak się stało: wspaniałą przyrodę, pełne życia miasta, bogatą ofertę kulturalną, dobre lokalne jedzenie i świetnych ludzi. Trzeba to wszystko pokazać na świecie. Właśnie dlatego jedziemy na najbardziej prestiżowe międzynarodowe targi. Jestem przekonany, że dzięki dobrze zorganizowanej promocji i współpracy wielu stron, w tym pomorskich miast i instytucji, możemy wkrótce przywitać na Pomorzu wielu Włochów, i nie tylko – zapowiada marszałek Struk.

Pomorskie interesy w światowej skali

W misji gospodarczej w Mediolanie wezmą udział przedstawiciele blisko 50 pomorskich firm, które zarejestrowały się na internetowej platformie www.b2match.eu/milanmatch. Dzięki niej spotkają się indywidualnie z potencjalnymi partnerami z Włoch, w dodatku z najbogatszego regionu tego kraju, Lombardii. Biznesowa giełda kooperacyjna wypełni niemal cały czwartek, 4 czerwca. Odbędzie się w Centrum Kongresowym Palazzo Turati w Mediolanie. Udział w niej jest bezpłatny, uczestnicy pokrywają tylko koszty podróży i zakwaterowania. Dzień wcześniej zaplanowano wyjazd studyjny do Como, na spotkania z przedstawicielami tamtejszych firm. Natomiast w piątek, 5 czerwca, Pomorskie podejmie gości w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie, gdzie odbędzie się Pomorska Gala Biznesu. Spotkanie to uświetni pokaz bursztynowej mody, nad którym pracuje projektant, Michał Starost, wraz z artystką rzeźbiarką, Aleksandrą Józefów.

Pomorskie biznesowe sukcesy będą reprezentować w Mediolanie między innymi producent luksusowych jachtów, firma Sunreef Yachts z Gdańska, a także innowacyjne firmy skupione wokół Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Swoje pomysły zaprezentuje firma Bioseco, która stworzyła unikatowe na skalę światową urządzenie pomiarowe, rozpoznające i liczące ptaki, przeznaczone dla ornitologów, lotnisk i farm wiatrowych.

Na EXPO 2015 pokażą się też firma Andervision, która opracowuje innowacyjne patenty, takie jak świecący beton, wykorzystywane do budowy domów energooszczędnych, a także spółka technologiczna Trineo specjalizującą się w zastosowaniu nowoczesnych technologii radiowych w systemach alarmowych i systemach inteligentnego budynku.

Możliwości dla biznesu na EXPO 2015 są tym poważniejsze, że Mediolan to największy we Włoszech ośrodek przemysłowy, gospodarczo-finansowy i jedno z najbogatszych miast Europy. Mieszczą się w nim siedziby licznych banków, towarzystw ubezpieczeniowych oraz włoskiej giełdy. Sama Lombardia produkuje ponad 20 procent krajowego dochodu. Jest we Włoszech wiodącym regionem pod względem liczby zagranicznych inwestycji, kooperując z 18 000 firm z całego świata.

Pomorskie turystyczne przyjemności

Mediolan, jako ważny węzeł komunikacyjny tej części Europy, jest również poważnym partnerem dla branży turystycznej. Dlatego ponad 50 włoskich touroperatorów, agencji podróży i dziennikarzy weźmie udział w seminarium turystycznym, które odbędzie się w polskim pawilonie w środę, 3 czerwca. Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna pokaże wtedy największe atrakcje regionu – zarówno dla turystów, którzy poszukują nowych miejsc na wakacje rodzinne, jak i osób wybierających krótkie, weekendowe wypady do europejskich miast, na zakupy czy do SPA. Kaszubskie truskawki, prosto z Pomorskiego, wypełnią polski pawilon w czwartek, 4 czerwca. Tę promocję wesprze na miejscu swoją obecnością minister rolnictwa, Marek Sawicki.

Pomorskie pokaże konkurencyjną cenowo ofertę, z której obcokrajowcy mogą korzystać przez cały rok, w tym propozycje kulturalne, rekreacyjne, przyrodnicze.

Ponad 300 kilometrów nadmorskiej linii brzegowej, lasy i jeziora Kaszub oraz Borów Tucholskich – również tym naturalnym bogactwem Pomorskie chce przyciągać turystów zza granicy. – Sama mieszkałam we Włoszech przez osiem lat, dlatego wiem, że Włosi, podobnie jak Polacy, cenią wartości i życie rodzinne, lubią spotykać się wokół stołu przy dobrym jedzeniu, kochają piękne widoki. Pokażemy im w Mediolanie, że Pomorskie ma to wszystko, czego trzeba, żeby spędzić udany urlop, blisko natury albo w ciekawym, tętniącym życiem mieście – mówi Anna Golec z Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego – Nasza obecność na EXPO 2015 ma przekonać włoskich partnerów, że Pomorskie to obiecujący turystyczny kierunek, a przy tym bardzo dostępny, dzięki połączeniom lotniczym Gdańska praktycznie z całą Europą.

Z myślą o uczestnikach seminarium turystycznego powstał materiał filmowy. Prezentuje on zarówno specyfikę Trójmiasta, jak i wyjątkowe miejsca położone zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od niego, takie jak ruchome wydmy w Łebie, zamek w Malborku czy malownicze zakątki Kaszub. Sporo uwagi poświęcono pomorskiemu pasowi nadmorskiemu jako miejscu całorocznego wypoczynku. Widzowie filmu dowiedzą się też więcej o bogatej tradycji bursztynu i zobaczą, jak wszechstronną ofertę kulturalną i rozrywkową dla obcokrajowców ma Pomorskie.

Nie zabraknie również komentarzy Włochów, ambasadorów Pomorskiego, którzy od lat mieszkają w Polsce. Gospodarzem seminarium będzie zresztą Roberto Polce, podróżnik i włoski przewodnik po Trójmieście. Zaproszenie do udziału w spotkaniu przyjął maestro Massimiliano Caldi – mediolańczyk, ale też dyrygent Filharmonii Bałtyckiej. Na zakończenie seminarium uczestnicy będą mogli spróbować pomorskich przysmaków, przygotowanych z regionalnych produktów.

Pomorskie – i trójmiejskie – klimaty

O wrażenia gości, którzy w pierwszym tygodniu czerwca odwiedzą polski pawilon na EXPO 2015, zadbają reprezentacje Gdańska, Gdyni i Sopotu. W Mediolanie odbędzie się premiera ekspozycji Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja", na której znajdą się najciekawsze projekty z bursztynu ostatniej dekady, w tym ekskluzywna biżuteria i przedmioty użytkowe. Centrum Designu Gdynia pokaże ponownie – po ubiegłorocznym sukcesie na Milan Design Week – wystawę „Smak Przedmiotu", która w niecodzienny sposób prezentuje pomorski design.

Za aranżację przestrzeni na zewnątrz pawilonu odpowiada Sopot, który zaprosi gości na sopocką ekskluzywną plażę. Od rana do wieczora zwiedzający będą mogli odetchnąć na prawdziwym nadmorskim piasku, napić się sopockiego cydru i posłuchać klubowej muzyki. Będzie strefa zabaw dla dzieci, a dla wszystkich zaplanowano też degustację pomorskich specjałów w nurcie slow food. O stronę muzyczną zadbają artyści z Sopotu, zespół Soundfire, a także Gdańsk Jazz Quintet, z Cezarym Paciorkiem i Maciejem Sikałą.

Liderem projektu „Pomorskie na Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie" jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. W gronie partnerów wydarzenia są Gdańsk, Gdynia, Sopot oraz Agencja Rozwoju Pomorza, Invest in Pomerania, Pomorska Regionalna Organizacjęa Turystyczna oraz Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość z ośrodkiem  Europe Enterprise Network. Projekt jest finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

Wraz z Polską w Wystawie Światowej EXPO 2015 bierze udział ponad 140 państw. Impreza ta, realizowana z wielkim rozmachem, ma za sobą ponad 250 lat tradycji. Pierwsza Wystawa Światowa, prezentująca dorobek kulturalny, naukowy i techniczny krajów i narodów świata, odbyła się w 1751 roku w Londynie. Organizatorzy spodziewają się, że tegoroczne EXPO w Mediolanie odwiedzi nawet 20 milionów osób. 

 

Fot. Sławomir Lewandowski

view szablon artykułu

Vademecum

 

 

Z publikacji przegotowanej przez Konsulat odwiedzający dowiedzą się m.in.:  o temacie przewodnim Expo; o Polskim Pawilonie; jak dotrzeć na teren wystawy z lotniska lub z miasta; gdzie znajdują się wejścia; ile kosztują bilety;  co zrobić gdy zostaniemy okradzeni; jak dotrzeć do najbliższego szpitala; czy w końcu gdzie najlepiej wypić kawę w Mediolanie i gdzie pójść, by poczuć prawdziwy klimat miasta. „Expo Milano 2015. Konsularne vademecum dla zwiedzających" jest narzędziem uniwersalnym,  zawierającym to wszystko, czego Polacy przyjeżdżający na Expo potrzebują. Zachęcamy do pobrania publikacji i odwiedzenia wraz z nią Mediolanu oraz Expo Milano 2015.

Vademecum dzięki życzliwości Konsulatu