Kalmar, Kronoberg, Blekinge

  • Umowa o współpracy między Województwem Pomorskim, Rzeczpospolitą Polską a Województwami Kalmar, Kronoberg oraz Blekinge, Królestwo Szwecji, z dnia 27 stycznia 2001 roku;

Podstawowe informacje:

Kalmar

 Obszar:                              11 171 km²                          

  Liczba ludności:                238 tysięcy         

   Stolica:                               Kalmar    

Blekinge

Obszar                              2,941 km2 

 Liczba ludności                153,131

  Stolica                              Karlskrona           

  Kronoberg

 Obszar                             8,458 km2

 Liczba ludności              183,988

    Stolica                            Växjö

Położenie geograficzne:

Kalmar, Blekinge i Kronoberg są usytuowane na południu Szwecji i graniczą ze sobą. Region Blekinge jest najmniejszym regionem kraju.

Podział administracyjny:

Kalmar

  • 12 gmin

Blekinge

  • 5 gmin

Kronoberg

  • 8 gmin

Władza polityczna

Władzę w regionie sprawuje Rada Regionu skupiająca decydentów wybieranych w wyborach bezpośrednich oraz Zarząd Regionu, który jest rządowym organem na poziomie regionu. Kompetencje Rady Regionu obejmują opiekę zdrowotną oraz edukację, natomiast Zarząd odpowiada za kwestie mieszkaniowe, transportowe i środowiska naturalnego.   

Gospodarka:

Najważniejsze gałęzie gospodarki szwedzkiej to przemysł drzewny, maszynowy i elektroniczny. Szwecja jest liderem w technologiach ochrony środowiska. Udział prac badawczo−rozwojowych w sektorze produkcji przemysłowej sytuuje Szwecję w światowej czołówce. Dwadzieścia największych przedsiębiorstw przeznacza na te cele około 80% całości środków na B&R w Szwecji.

Kalmar jest regionem o charakterze wiejskim; prawie połowa ludności zamieszkuje tereny wiejskie. Jednocześnie jest regionem z tradycjami przemysłowymi w sektorze drzewnym. Wyspa Olandia jest popularnym miejscem turystycznym. Poza dochodami z turystyki utrzymuje się głównie z rybołówstwa.

Zarówno Kalmar, jak i Kronoberg przyjęły strategie klimatyczne i postawiły sobie za cel uwolnienie się  do 2030/2050 od paliw kopalnych.

Gospodarka regionu Blekinge  odchodzi od typowo przemysłowych funkcji na rzecz nowoczesnego społeczeństwa opartego na wiedzy i informacji z dużym udziałem sektora usług.

Turystyka/kultura:

Południowa Szwecja oferuje atrakcje turystyczne dostosowane do różnych potrzeb. W Blekinge czas warto poświęcić nie tylko na zwiedzanie Karlskrony, ale także na podziwianie uroków natury- lasów, licznych jezior i uprawianiu aktywności związanych z nimi. W Kalmarze znajduje się XIV- wieczny zamek, ważna fortyfikacja na granicy z Danią. Stąd już niedaleko do Olandbron, skąd z kolei prowadzą mosty do Olandii, popularnej destynacji wakacyjnej.

Obszary współpracy Województwa Pomorskiego z regionami: Kalmar, Blekinge, Kronoberg:

Współpraca z partnerami szwedzkimi realizowana jest głównie w ramach Euroregionu Bałtyk, między innymi poprzez udział we wspólnych projektach z wykorzystaniem środków UE. Największe ze zrealizowanych dotychczas projektów to: Seagull devERB 2002-2005  i Seagull II 2005-2007. Poza Euroregionem byliśmy partnerami w projektach Baltic Master 2005-2007, Baltic Gateway 2003-2006, Baltic Gateway Plus 206-2007.

Wcześniej realizowane wspólne działania obejmowały następującą tematykę:

-ochronę zdrowia

-sprawy społeczne

-kulturę i sport (wspólne projekty kulturalne i młodzieżowe, także w ramach Roku Polskiego w Szwecji)

- gospodarkę.

 

Oficjalna strona regionu:

Kalmar:            www.ltkalmar.se

Blekinge:         www.ltblekinge.se

Kronoberg:      www.ltkronoberg.se