Aktualności

Konsultacje społeczne projektów rozporządzeń offshore

Obecnie trwają konsultacje społeczne projektów: rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie ekspertyzy nawigacyjnej i ekspertyz technicznych dla morskiej farmy wiatrowej i zespołu urządzeń, wraz z uzasadnieniem i oceną skutków regulacji (OSR) oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie planu ratowniczego oraz planu zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń dla morskiej farmy wiatrowej i zespołu urządzeń, wraz z uzasadnieniem i oceną skutków regulacji (OSR).

Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej szansą na budowę polskiego łańcucha dostaw

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest strategicznym kierunkiem transformacji polskiej energetyki, co znalazło odzwierciedlenie w przyjętej na początku roku Polityce Energetycznej Polski 2040 oraz w Ustawie o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (tzw. ustawa offshore). Zakłada się, że do roku 2040 na polskich wodach Bałtyku będą funkcjonować elektrownie wiatrowe o mocy rzędu 20 GW.

Morska energetyka wiatrowa - nowy międzyuczelniany kierunek studiów

W piątek, 25 czerwca, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Morski w Gdyni zawarły porozumienie dotyczące wspólnego utworzenia i prowadzenia międzyuczelnianego, unikatowego kierunku studiów II stopnia: morska energetyka wiatrowa.

Webinar Baskijski Klaster Energii

Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki na Bałtyku wspólnie z Baskijskim Klastrem Energii zaprasza na webinar, który odbędzie się 22 czerwca 2021 o godz. 9.00

Nadmorskie samorządy apelują do premiera Morawieckiego w sprawie portu we Władysławowie

Bez portu we Władysławowie nie będzie energetyki wiatrowej na Bałtyku. Port ten, obok Łeby i Ustki, jest najbardziej dogodnym miejscem serwisowym dla takich inwestycji. Niestety, w przesłanej do Komisji Europejskiej wersji Krajowego Planu Odbudowy nie zostały zapisane żadne plany rozwoju portu we Władysławowie. Zaskoczenie jest tym większe, że na Bałtyku Południowym prężnie rozwija się morska energetyka wiatrowa i już niedługo mogą powstać pierwsze farmy.

Spotkanie w ramach pomorskiej platformy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

19 maja odbyło się kolejne wirtualne spotkanie członków Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku i stron zainteresowanych rozwojem sektora offshore,

Apel Sygnatariuszy w sprawie sprawie wskazania w dokumencie Krajowego Planu Odbudowy lokalizacji portu instalacyjnego

Jako sygnatariusze Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku jesteśmy przekonani, że port morski w Gdyni jest najbardziej predysponowany do pełnienia tej funkcji. Podjęcie decyzji w sprawie jego lokalizacji i finansowania pozwoli inwestorom na przyspieszenie prac nad łańcuchem dostaw i co najważniejsze, umożliwi włączenie polskich firm w proces budowy i obsługi morskich farm wiatrowych.

Stanowisko grupy roboczej Kompetencje Pomorskiej Platformy Offshore ws. propozycji Umowy Partnerstwa dla Realizacji Polityki Spójności 2021-2027 w Polsce

Budowa morskich farm wiatrowych na Bałyku jest strategicznym kierunkiem transformacji sektora elektroenergetycznego w Polsce. Będzie to jeden z najprężniej rozwijających się sektorów gospodarki w najbliższych latach. Dlatego tak ważne jest, aby zwiększyć szanse na efektywne wykorzystanie funduszy UE na lata 2021-2027 w tym zakresie. Invest Park Rumia Sp. z o.o. wspólnie z podmiotami branżowymi przedstawił rekomendacje, które pozwolą na rozwój kadr dla branży MEW w Polsce.

Morska Energetyka Wiatrowa na Bałtyku szansą dla Pomorza

W najnowszym wydaniu Strefy Biznesu nr 01 (29) ukazały się 3 artykuły poświęcone morskiej energetyce wiatrowej, w których autorzy przedstawili pomorską platformę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, politykę Unii Europejskiej oraz łańcuch dostaw dla branży offshore.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych rozwojem morskiej energetyki wiatrowej do wypełnienia elektronicznej ankiety

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) wspólnie Polskim Towarzystwem Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW) prowadzi badanie mające na celu dogłębne zrozumienie możliwości uczestników łańcucha dostaw dla morskich farm wiatrowych (MFW) obecnych w Polsce.

Morska energetyka wiatrowa to szansa na rozwój i zieloną rewolucję. Ale nadal brakuje przepisów

Polska może stać się liderem morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku w zakresie wytwarzania, produkcji i montażu farm wiatrowych. Potrzebne są jednak odpowiednie przepisy. O możliwościach rozwoju ekologicznej energii podczas specjalnego spotkania rozmawiali m.in. wicemarszałek Leszek Bonna, przedstawiciel ministerstwa klimatu Ireneusz Zyska i członkowie Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku.

Morska Energetyka Wiatrowa - bezpłatne szkolenie online 08.12.2020r.

Zapraszam sygnatariuszy Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku, a także strony zainteresowane rozwojem sektora offshore, na szkolenie w formule online które odbędzie się w dniu 8 grudnia 2020 r. o godz. 12.00.

Strategia Offshore Komisji Europejskiej

W dniu 19 listopada 2020 Komisja Europejska przedstawiła strategię rozwoju branży offshore. Strategia proponuje zwiększenie mocy morskiej energii wiatrowej z obecnego poziomu 12 GW do przynajmniej 60 GW z morskiej energetyki wiatrowej oraz 1 GW z energetyki oceanicznej do 2030 r. i do 300 GW z morskiej energetyki wiatrowej oraz 40 GW z energetyki oceanicznej do 2050 r.

Tą deklaracją otwieramy Bałtyk. Współpraca na rzecz morskiej energetyki wiatrowej

Rozwój morskich farm wiatrowych to strategiczny kierunek rozwoju polskiej energetyki. Dzięki współpracy samorządu województwa pomorskiego, pracodawców i przedsiębiorców oraz sektora naukowego nasz region może stać się polskim liderem w tej dziedzinie. Ma w tym pomóc Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku.


 

 

 

 

Wypełnioną deklarację prosimy przesłać na adres j.kumiega@pomorskie.eu