Limousin

$image_alt

Podstawowe informacje:

Obszar:                       16 942 km²

Liczba ludności:         746 tys.  

Stolica:                       Limoges         

Położenie geograficzne:

Limousin to jeden z 27 regionów Francji. Składa się z trzech departamentów: Corrèze, Creuse i Haute-Vienne. Region przecinają dwie główne rzeki: Vienne i Creuse. Ponadto wiele rzek ma tu swoje źródła. Teren Limousin jest prawie całkowicie wyżynny. Najniższy punkt znajduje się w północno-zachodniej części regionu (ok. 250 m n.p.m.), a najwyższy punkt – w południowo-wschodniej (ok. 1000 m n.p.m.).

Podział administracyjny:

 • 3 departamenty:
 • Corrèze
 • Creuse
 • Haute-Vienne
 • 8 okręgów
 • 106 kantonów
 • 747 gmin

Władza polityczna:

W Radzie Regionu Limousin zasiada 43 deputowanych, wybieranych na czteroletnią kadencję. 

Na czele Rady Regionu stoi Przewodniczący, czyli Prezydent Regionu – obecnie jest nim Gerard Vandenbroucke.

Gospodarka:

Limousin jest regionem w zasadzie wiejskim i słynie z hodowli bydła o tej samej nazwie. Francuskie hodowle tej rasy są uznawane za jedne z najlepszych. Ponadto na tym obszarze odbywa się produkcja drewna. Ze względu na tereny wiejskie, region słynie także z dużej ilości sadów dębowych. Dęby te są bardzo cenione w procesie fermentacji wina. Stolica regionu – Limoges, była niegdyś przemysłową bazą energetyczną i nadal jest światowej sławy liderem i innowatorem pośród zakładów energetycznych, w których stosuje się porcelanę jako izolator. Jednak duże zakłady tego typu są obecnie nieliczne. Limoges (ok. 140 tys. Mieszkańców) jest stolicą francuskiej ceramiki.

Kultura/Turystyka:

Region Limousin przyciąga turystów malowniczymi krajobrazami, dużą liczbą zabytków oraz pięknymi miejscami, które warto zobaczyć. Znajduje się tu między innymi mnóstwo obiektów sakralnych (np. Eglise Saint Michel des, Cathédrale Saint Etienne), atrakcyjnych muzeów (np. Centre de la, Cité des métiers et des arts), zamków, przepięknych ogrodów botanicznych i urokliwych uliczek. Bardzo atrakcyjne turystycznie są również rzeki i ukształtowanie terenu.

Obszary współpracy województwa pomorskiego z regionem Limousin:

 • Wymiana młodzieży
 • Edukacja i szkolnictwo zawodowe - w wymianie międzyszkolnej szkół rolniczych, leśnych, gastronomiczno - hotelarskich, muzycznych, budowlanych, artystycznych, ekonomicznych czy ogólnych uczestniczyło już około 2300 osób (uczniów i nauczycieli).
 • Współpraca i szkolenie dla restauracji – staże pomorskich szefów kuchni w restauracjach w Limoges. 

Od kilku już lat  w listopadzie i grudniu na Pomorzu odbywają staże uczniowie Lycée des Métiers dy Bâtiment de l'Energetique w Bellac. Gospodarzem staży po naszej stronie jest Zespół Szkół Budowlano – Architektonicznych w Gdańsku.

Współpraca między Politechniką Gdańską i Wyższą Szkołą Techniczną w Limoges – dziedzina konstrukcji sanitarnych.

 • Ochrona środowiska – współpraca w ramach Gdańskiej Fundacji Wody;
 • Rolnictwo – hodowla w naszym regionie krów mięsnych rasy limousińskiej – te hodowle istnieją już od lat dziewięćdziesiątych; bardzo rozwinęła się także współpraca pomiędzy szkołami rolniczymi obu naszych regionów (dotyczy to zwłaszcza Szkoły Rolniczej w Bolesławowie).
 • Konserwacja zabytków – współpraca Muzeum Archeologicznego z Compagnon du Tour de France (związek rzemieślników istniejący od Średniowiecza) przy odbudowie zamku w Gniewie, udział konserwatorów z Limousin w renowacji jednego z gdańskich spichlerzy "Błękitny Lew" (obecnie jednego z oddziałów Muzeum Archeologicznego); Latem 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 roku kolejne grupy uczniów rzemiosła z Limousin pracowały na Pomorzu. 

 

 

 

view szablon artykułu