Lekcje o energii wiatrowej w pomorskich podstawówkach. Tak kształcimy przyszłych specjalistów

LEKCJA Z ENERGETYKI ODNAWIALNEJ W MORSKIEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ W GDAŃSKU. FOT. MAT. PRASOWE

LEKCJA Z ENERGETYKI ODNAWIALNEJ W MORSKIEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ W GDAŃSKU. FOT. MAT. PRASOWE

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej to jedno ze strategicznych zadań polskiej energetyki, a Pomorze ma szanse stać się polskim liderem rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Wymaga to jednak wykształconej kadry specjalistów. Edukację należy zacząć od podstaw. W pomorskich szkołach podstawowych ruszyły właśnie lekcje poświęcone energetyce wiatrowej. Dzieciaki budują np. turbiny wiatrowe.

Lekcje organizowane są dzięki współpracy Pomorskiej Platformy Offshore i firmy RWE.

Młodzi specjaliści od OZE

Odnawialne źródła energii to przyszłość, a nasz region bardzo aktywnie działa w tym obszarze. Dlatego już teraz trzeba myśleć o kształceniu profesjonalnych kadr dla rozwijającej się branży. Od dwóch lat działa Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku (MEW).

 – To inicjatywa otwarta na wszystkich, którzy chcą wymieniać się informacjami, pokazywać dobre praktyki i chcących uczyć się funkcjonowania branży morskich farm wiatrowych – wyjaśnia Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Deklaracja powołująca platformę nie pozostała jedynie na papierze.

 – Jednym z zadań, jakie stawialiśmy sobie za cel, było m.in. wspieranie edukacji przyszłych kadr niezbędnych do obsługi farm wiatrowych – mówi wicemarszałek.

W szkołach podstawowych w województwie pomorskim rozpoczął się program „lekcji z energetyki odnawialnej”. Chodzi o zajęcia teoretyczne oraz praktyczne, których elementem są zagadnienia związane z szeroko pojętą energetyką odnawialną.

 – A bardzo duży nacisk kładziemy na morską energetykę wiatrową – dodaje wicemarszałek Bonna.

Zajęcia organizowane są wspólnie przez spółkę RWE i Pomorską Platformę Offshore.

Energetyczne lekcje

Jak wyglądają zajęcia?

– W części teoretycznej przekazujemy młodzieży zagadnienia związane z procesem produkcji energii ze źródeł odnawialnych – mówi Karolina Lipińska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP. – Druga część jest znacznie ciekawsza dla uczniów. W czasie warsztatów budujemy prawdziwe urządzenia, choć oczywiście w mniejszej skali. Na przykład, montujemy panele fotowoltaiczne czy miniatury turbiny wiatrowej – wyjaśnia.

Te lekcje to pierwszy etap edukacji przyszłych specjalistów. Energetyczne innowacje wymagają takich.

 – Ważne, aby młodzież zainteresować tematyką morskiej energetyki wiatrowej. Niewykluczone, że po takich zajęciach uczniowie wybierając dalszą ścieżkę edukacji, wybiorą szkoły techniczne, a po ich ukończeniu zostaną na Pomorzu i będą dalej rozwijać się w branży odnawialnych źródeł energii – dodaje Karolina Lipińska.

Na razie trwa pilotaż w kilku pomorskich szkołach. Po jego zakończeniu planowane jest organizowanie energetycznych lekcji w zainteresowanych szkołach.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji możemy udzielić Ci pod numerem telefonu 58 32 68 300 lub adresem e-mail drg@pomorskie.eu.

Urząd Marszałkowski
Departament Rozwoju Gospodarczego
ul. Jana Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk