Wiadomości

Informacje o projekcie

$image_alt

Światowe Wystawy Expo to pokaz aktualnego dorobku kulturalnego, naukowego i technicznego krajów z całego świata. To największe i najbardziej prestiżowe wydarzenia promocyjne na świecie, realizowane od 157 lat. Każda edycja EXPO to wydarzenie wyjątkowe i niepowtarzalne organizowane we wszystkich częściach świata w dużej rozpiętości tematów przewodnich stosownych do czasu, w którym się odbywają. Zawsze towarzyszy  im temat przewodni obecny to „Wyżywienie planety. Energia dla życia". Uczestnikami EXPO są państwa z całego świata, które dzięki unikatowej formule tego przedsięwzięcia mogą zaprezentować swoje dotychczasowe osiągnięcia, a także zainspirować pomysłami i ideami innych.  W Mediolanie prezentuje się 145 państw, których mieszkańcy stanowią 94% populacji ziemi. Dzięki temu odwiedzający będą mogli odbyć kulinarną podróż dookoła globu poznając smaki praktycznie wszystkich kultur. 

W marcu 2014 roku, jako 101 uczestnik do Expo 2015 przystąpiła Polska, która prezentuje się, jako jeden z najważniejszych członków Unii Europejskiej, nowoczesny kraj pozytywnych przemian. Projekt Polskiego Pawilonu odwołuje się bezpośrednio do polskiego sadu i ogrodnictwa. Ażurowa forma, jest jakby złożona z poustawianych na sobie skrzynek na jabłka. Architekci postanowili oprzeć swoją narrację na symbolice drzewa jabłoni. Polska jest liderem w produkcji i eksporcie jabłek, w związku z czym było to najsilniejsze skojarzenie do przedstawienia sukcesu gospodarczego polskiego rolnictwa.

W kolejnym etapie przygotowań do współpracy przy tworzeniu programu promocji Polski zaproszono województwa, województwo Pomorskie zadecydowało o przystąpieniu w grudniu 2014r. W tym celu w ramach wygranego konkursu finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego  dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 podjęto się realizacji projektu: „Pomorskie na Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie".

Przedmiotem projektu było przygotowanie i przeprowadzenie kompleksowych działań w zakresie promocji gospodarczej, turystycznej i kulturalnej województwa pomorskiego podczas światowej wystawy EXPO 2015 w Mediolanie. Działania promocyjne odbywały sie podczas pomorskiego tygodnia na EXPO w dniach 1- 7 czerwca 2015 na terenie pawilonu polskiego oraz w przestrzeni miejskiej.

Włosi są w pierwszej dziesiątce najważniejszych inwestorów w Polsce, choć nadal większość inwestycji lokowana jest w południowej i centralnej części naszego kraju. W ostatnim czasie znacznie wzrosło zainteresowanie Włochów naszą ofertą turystyczną, również dzięki uruchomieniu bezpośrednich połączeń lotniczych z Gdańska do Mediolanu. Wcześniejsze działania marketingowe nie były jednak na tyle ekspansywne, aby dotrzeć z ofertą Pomorza do masowych odbiorców we Włoszech. Co więcej, do tej pory Pomorze nie prezentowało swojej oferty gospodarczej i inwestycyjnej na tym rynku.

 

Zgodnie z założeniami projektu, głównymi celami przedsięwzięcia było: 

  1. Zwiększenie znajomości Pomorza i budowa pozytywnego wizerunku regionu wśród Włochów oraz odwiedzających EXPO z całego świata.
  2. Promocja pomorskiego eksportu, budowanie zainteresowania pomorskimi produktami i markami.
  3. Przedstawienie potencjału inwestycyjnego Pomorza wśród włoskich przedsiębiorców.
  4. Przedstawienie kompleksowej oferty turystycznej skierowanej do odbiorców włoskich.
  5. Prezentacja kompleksowej oferty kulturalnej Pomorza.

 

W ramach tygodnia pomorskiego odbyły się kluczowe przedsięwzięcia:

  1. Wizyty studyjna pomorskich przedsiębiorców w COMO

Odwiedziliśmy siedzibę  firmy meblarskiej RIVA 1920 gdzie mieliśmy okazję poznać właściciela firmy, pana Maurizio Rivę, który podzielił się  z nami wiedza o funkcjonowaniu włoskiego klastra meblarskiego i plusach działania w oparciu  o wspólne interesy;

Kolejnym punktem wizyty w Como było zwiedzanie najnowocześniejsza na świecie fabryki czekolady firmy ICAM oraz spotkanie z właścicielem firmy, panem Plinio Agostoni. Firma ICAM założona przez rodzinę Agostoni w 1946 roku, stosuje ekologiczne technologie i kontrolę jakości analogiczną do branży farmaceutycznej. Jej działalność obejmuje cały proces, od ziarna do tabliczki czekolady.

Na koniec czekała nas wizyta w gospodarstwie agroturystycznym IL CORAZZIERE prowadzonym przez Andrea Camisasca, odpowiedzialnego za sektor turystyki w Izbie Handlowej w Como. Prezentacji potencjału turystycznego Lombardii oraz oferty turystycznej regionu pomorskiego towarzyszyła  wymiana doświadczeń w zakresie promocji turystycznej oraz gospodarczej regionów. Spotkanie stanowiło jednocześnie cenną lekcję dla przedstawicieli pomorskiego co do metod oraz kierunków promocji regionu.

  1. Seminarium Turystyczne

Pomorskie hotele, gospodarstwa agroturystyczne, zabytki, atrakcje rozrywkowe i kulturalne, z których można korzystać przez cały rok, pokazane zostały na EXPO 2015 podczas seminarium turystycznego w środę, 3 czerwca. Partnerem UMWP w tym przedsięwzięciu była Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, która zaprezentowała kompleksową ofertę całego regionu, nawiązując przy tym bezpośrednie relacje biznesowe. Dlatego w spotkaniu uczestniczyli zarówno włoscy touroperatorzy, agencje turystyczne, organizatorzy podróży, ale także dziennikarze.

  1. Seminarium gospodarcze pn. - „Potencjał gospodarczy Pomorza"

Żeby współpracować, trzeba się poznać, a EXPO 2015 dało nam takie możliwości. Pomorscy i włoscy przedsiębiorcy oraz inwestorzy wzięli udział w biznesowej giełdzie kooperacyjnej w czwartek, 4 czerwca. Podczas spotkania poświęconego potencjałowi gospodarczemu naszego regionu przedstawiciele pomorskich firm mieli okazję, żeby w formule rozmów B2B dotrzeć do wiodących włoskich odbiorców z branż nowych technologii, budownictwa, a także gospodarki morskiej i logistyki.

  1. Pomorska „Gala Biznesu" w Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie

​W trakcie Pomorskiego tygodnia na EXPO przedsiębiorcy z Pomorza otrzymali również unikatową szansę spotkania się i nawiązania kontaktów biznesowych z przedstawicielami firm zagranicznych podczas networkingowych rozmów w trakcie Gali Biznesu. Do udziału zaproszeni zostali przedstawiciele pomorskiego i włoskiego biznesu, ale także przedstawiciele władz regionalnych z Pomorza i ich odpowiednicy z Lombardii. Partnerstwo z KG RP w Mediolanie podniosło rangę i prestiż spotkania, a także było pomocne w promowaniu tego wydarzenia w mediach. Podczas Gali odbyła się również prezentacja kolekcji bursztynowej pomorskiej artystki Doroty Ceneckiej oraz pokaz kolekcji Michała Starosta znanego projektanta, który pochodzi z Pomorza i tutaj między innymi otworzył swój butik. Dodatkowo podczas Gali o oprawę muzyczną zadbali pomorscy artyści pod kierownictwem Cezarego Paciorka utalentowanego lokalnego akordeonisty. Swoim repertuarem nawiązywali do elementów muzycznych łączących Polskę i Włochy. Podczas gali serwowane były pomorskie produkty regionalne, których autorem była restauracja Mercato uhonorowana licznymi prestiżowymi nagrodami.

  1. Film promocyjny – Pomorskie Full of life

Istotnym punktem promocji gospodarczej była również produkcja filmu, przedstawiającego potencjał gospodarczy, turystyczny i kulturalny woj. pomorskiego. Film był prezentowany na wszystkich spotkaniach gospodarczych jak również był stałym elementem wystawy w pawilonie polskim.

Ponadto połączone siły Gdańska, Gdyni i Sopotu, partnerów Pomorskiego Tygodnia, sprawiły, że przez siedem dni polski pawilon na EXPO 2015 został wypełniony atrakcjami. Gdańsk zaprezentował wystawę bursztynu. Ekspozycja pod tytułem „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja" obejmuje 25 prac, wśród nich wiele nagradzanych i wyróżnianych podczas targów Amberif. Możliwości artystyczne i użytkowe bursztynu prezentowane są w pięciu tematycznych ujęciach. „Natura" to biżuteria o naturalnych formach, z minimalną ingerencją w strukturę bursztynu. „Rzemiosło" podkreśla związek między pracami współczesnych artystów z tradycjami rzemieślniczymi sięgającymi XVI/XVII wieku. „Precious" to obiekty ekskluzywne, czyli bursztyn plus złoto i diamenty. Ponadto pokazywane są prace pod hasłem „Design" oraz „Innowacje" , są to głównie projekty studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wystawę nadal można podziwiać w Polskim Pawilonie. Kuratorem ekspozycji jest profesor Sławomir Fiałkowski z Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku oraz Pan Robert Pytlos koordynator Prezydenta Miasta Gdańska ds. bursztynu. Gdańsk zapewnił również muzyczne atrakcje na scenie przed Pawilonem, dzięki temu prze cały tydzień towarzyszył nam Gdańsk Jazz Quintet. czyli Cezary Paciorek, Grzegorz Sycz, Maciej Sadowski, Paulina Grochowska (wokal) i Maciej Sikała z muzycznym projektem „Moje Strony - My Neighbourhood".

Gdynia pokazała „Smak przedmiotu", czyli ekspozycję współczesnego designu i jego interpretacji kulinarnych. Pod kuratelą grupy projektowej razy2 czyli Pauliny Ryń i Jacka Ryń, przedstawiono produkty pomorskich projektantów w oryginalny, niekonwencjonalny sposób - poprzez ich zapach i smak.

Za aranżację przestrzeni na zewnątrz pawilonu odpowiadał Sopot, który zaprosił gości EXPO na sopocką plażę. Od rana do wieczora zwiedzający mogli odetchnąć na prawdziwym nadmorskim piasku i posłuchać klubowej muzyki, prosto z Trójmiasta, którą zapewnili Robert Syguda, Mariusz Noskowiak, Tomasz Kamiński i Robert Kowalski, czyli Grupa Soundfire i Dj Ros.

W czasie trwania całego pomorskiego tygodnia na EXPO w Sali kinowej pawilonu polskiego prezentowany był film na temat potencjału gospodarczego, kulturalnego oraz turystycznego Pomorza, a także filmy prezentujące walory poszczególnych miast i dorobek pomorskich firm. Wszyscy uczestnicy spotkań otrzymali folder gospodarczy i turystyczno-kulturalny w języku włoskim oraz angielskim, stworzony specjalnie na tą okazję.

Dzięki realizacji projektu „Pomorskie na Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie" w czasie trwania tygodnia pomorskiego  prawie 50 tys. ludzi z całego świata zapoznało się z ofertą gospodarczą Pomorza. Dodatkowo spotkania gospodarcze, które odbyły się poza terenem EXPO stanowiły doskonały grunt do nawiązania polsko-włoskich relacji biznesowych.

Ponadto zarówno przed rozpoczęciem tygodnia pomorskiego jak i w jego trakcie prowadzona była intensywna kampania promocyjna w Internecie, prasie, radiu i telewizji.

Łącznie we wszystkich mediach ukazało się 280 informacji na temat projektu. Na potrzeby promocyjne został utworzony dedykowany profil na FB „Pomorskie na EXPO 2015 w Mediolanie".  Łączna liczba polubień strony wyniosła - 1114 , a średni zasięg  tygodniowy profilu to 52 000 wyświetleń.


Zachęcamy również do odwiedzenia strony Polskiego Pawilonu oraz strony organizatora EXPO linki poniżej:

https://www.expo.gov.pl/

http://www.expo2015.org

view szablon artykułu

Vademecum

 

 

Z publikacji przegotowanej przez Konsulat odwiedzający dowiedzą się m.in.:  o temacie przewodnim Expo; o Polskim Pawilonie; jak dotrzeć na teren wystawy z lotniska lub z miasta; gdzie znajdują się wejścia; ile kosztują bilety;  co zrobić gdy zostaniemy okradzeni; jak dotrzeć do najbliższego szpitala; czy w końcu gdzie najlepiej wypić kawę w Mediolanie i gdzie pójść, by poczuć prawdziwy klimat miasta. „Expo Milano 2015. Konsularne vademecum dla zwiedzających" jest narzędziem uniwersalnym,  zawierającym to wszystko, czego Polacy przyjeżdżający na Expo potrzebują. Zachęcamy do pobrania publikacji i odwiedzenia wraz z nią Mediolanu oraz Expo Milano 2015.

Vademecum dzięki życzliwości Konsulatu